Dell G16 7630 (GN7630XTR0C001ORG1) Laptop (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.98 x 288.73 x 25.6 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.99 Kg
General Info
| Name | Dell G16 7630 (GN7630XTR0C001ORG1) Laptop (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | 7630 (GN7630XTR0C001ORG1) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | February 2023 |
| Colors | Metallic Nightshade With Black Thermal Shelf |
| Dimension | 356.98 x 288.73 x 25.6 mm (14.05 x 11.37 x 1.01 in) |
| Weight | 2.99 Kg (105.47 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-13650HX (13th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.9 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | QHD+ 2560x1600, 240Hz, Non-Touch, 100% DCI-P3, 3ms, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + DDS |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 720p |
| Speakers | Yes, Stereo speakers, Realtek ALC3254, 2 x 2.5 W |
| Microphone | Single Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 86 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 5 hours |
| Charger | 330W AC Adapter |
.jpg)