Dell G15-5520 (245510C0R31O0MC1IN) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 357 x 272 x 26.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.57 Kg
General Info
| Name | Dell G15-5520 (245510C0R31O0MC1IN) Laptop (Core i5 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | G15-5520 (245510C0R31O0MC1IN) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Dark Shadow Grey |
| Dimension | 357 x 272 x 26.9 mm (14.06 x 10.71 x 1.06 in) |
| Weight | 2.57 Kg (90.65 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-12500H (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | Full HD WVA AG 120Hz 250 nits Narrow Border |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | Full HD WVA AG 120Hz 250 nits Narrow Border |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 3 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Yes, Nahimic 3D Audio |
| Microphone | Built-in microphone |
Battery
| Battery Capacity | 56 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)