Dell Alienware m18 R1 (ANM18I0UCFG001CRB1) Laptop (Core i9 13th Gen/64 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 410.30 x 319.90 x 26.7 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 4.04 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware m18 R1 (ANM18I0UCFG001CRB1) Laptop (Core i9 13th Gen/64 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) |
| Also Known As | m18 R1 (ANM18I0UCFG001CRB1) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | April 2023 |
| Colors | Dark Metallic Moon |
| Dimension | 410.30 x 319.90 x 26.7 mm (16.15 x 12.59 x 1.05 in) |
| Weight | 4.04 Kg (142.51 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-13980HX (13th Gen) |
| Total Cores | 24 |
| CPU Speed | Upto 5.6 GHz |
| Cache | 36 MB |
Display
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 168 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | QHD+ (2560 x 1600) 165Hz, 3ms, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + DDS, 100% DCI-P3, FHD IR Camera |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 16 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 64 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Dual Array Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 97 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 330W AC adapter |
.jpg)