Dell XPS 16 (OXN9640220001RIN) Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 358.18 x 240.05 x 18.7 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.13 Kg
General Info
| Name | Dell XPS 16 (OXN9640220001RIN) Laptop (Core Ultra 7/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | (OXN9640220001RIN) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2024 |
| Colors | Platinum |
| Dimension | 358.18 x 240.05 x 18.7 mm (14.1 x 9.45 x 0.74 in) |
| Weight | 2.13 Kg (75.13 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16.3 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixels |
| Pixel Density | 278 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Display Features | UHD+ (3840 x 2400) Infinity Edge, Touch, Anti-Reflective and Anti-Smudge, 400-Nits |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5x |
| Clock Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 3 x USB Type-C, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 3 W Main x 2 Channels + 2 W Tweeter x 2 Channels = 10 W Total, Waves MaxxAudio Quad Speaker Design |
| Microphone | Dual Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 99.5 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 130W Type-C Adapter |
.jpg)