Dell Inspiron 16 Plus 7620 (ICC-C785501WIN8) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.78 x 251.9 x 19.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.05 Kg
General Info
| Name | Dell Inspiron 16 Plus 7620 (ICC-C785501WIN8) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | Plus 7620 (ICC-C785501WIN8) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | September 2022 |
| Colors | Dark Green |
| Dimension | 356.78 x 251.9 x 19.9 mm (14.05 x 9.92 x 0.78 in) |
| Weight | 2.05 Kg (72.31 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-12700H (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 Pixels |
| Pixel Density | 226 ppi |
| Display Type | IPS LED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | IPS AG Non-Touch 300nits 100% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, Yes |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Inbuilt |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 86 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 130 W AC Adapter |
.jpg)