Dell Alienware X14 R1 (D569937WIN9) Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 321.5 x 262.6 x 14.4 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.8 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware X14 R1 (D569937WIN9) Laptop (Core i5 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | X14 R1 (D569937WIN9) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Lunar Light |
| Dimension | 321.5 x 262.6 x 14.4 mm (12.66 x 10.34 x 0.57 in) |
| Weight | 1.8 Kg (63.49 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-12500H (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED, 144Hz |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | FHD Display for crystal-clear visualization, 400nits with GSYNC + Nvidia DDS + LBL |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v3.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Micro SD, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 130 W AC Adapter |
.jpg)