Dell Alienware x14 R2 (ANX14R0UCFG002CRS1) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 321.08 x 260.41 x 14.5 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.91 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware x14 R2 (ANX14R0UCFG002CRS1) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | x14 R2 (ANX14R0UCFG002CRS1) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | May 2023 |
| Colors | Lunar Silver |
| Dimension | 321.08 x 260.41 x 14.5 mm (12.64 x 10.25 x 0.57 in) |
| Weight | 1.91 Kg (67.37 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.9 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 216 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | QHD+ (2560 x 1600)165Hz, 3ms, 300nitsDCIP3 100%typ + Hello/LBL/GSYNC/DDS/ ComfortView Plus |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 3 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p |
| Speakers | 2 W x 2 |
| Microphone | Dual Array Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 130W Type-C Small Form Factor adapter |
.jpg)