Dell Alienware x15 R2 (D569940WIN9) (Core i7 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 359.70 x 277.33 x 15.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.35 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware x15 R2 (D569940WIN9) (Core i7 12th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6) |
| Also Known As | x15 R2 (D569940WIN9) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Lunar Light |
| Dimension | 359.70 x 277.33 x 15.9 mm (14.16 x 10.92 x 0.63 in) |
| Weight | 2.35 Kg (82.89 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-12700H (12th Gen) |
| Total Cores | 0 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 360Hz |
| Display Features | FHD 1920x1080, 360Hz, Non-Touch, 1ms, Advanced Optimus, CV+, NVIDIA G-SYNC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Micro SD, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built In Dual Speakers |
| Microphone | Dual array microphone |
Battery
| Battery Capacity | 87 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 240W Small Form Factor adapter |
.jpg)