Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 359 x 277 x 16 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.34 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware X17 R2 (D569943WIN9) (Core i7 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | X17 R2 (D569943WIN9) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Lunar Light |
| Dimension | 359 x 277 x 16 mm (14.13 x 10.91 x 0.63 in) |
| Weight | 2.34 Kg (82.54 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-12700H (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 127 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 360Hz, Anti-Glare |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 87 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)