Dell Alienware x16 R2 (CANX162CTO03RIN) Laptop (Core Ultra 9/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 364.81 x 289.98 x 18.5 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.72 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware x16 R2 (CANX162CTO03RIN) Laptop (Core Ultra 9/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) |
| Also Known As | x16 R2 (CANX162CTO03RIN) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | April 2024 |
| Colors | Lunar Silver |
| Dimension | 364.81 x 289.98 x 18.5 mm (14.36 x 11.42 x 0.73 in) |
| Weight | 2.72 Kg (95.95 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 9 - 185H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 5.1 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | QHD+ (2560 x 1600) 240Hz 3ms, 100% DCI-P3, ComfortView Plus, NVIDIA G-SYNC + Advanced Optimus |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 16 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5X |
| Clock Speed | 7467 MT/s |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x Thunderbolt 4 Type-C, 1 x USB Type-C 3.2, 2 x USB 3.2, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p |
| Speakers | Tweeter Speaker: 2W x 2, Woofer Speaker: 3W x 4 |
| Microphone | Dual Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 90 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 360W Small Form Factor adapter |
.jpg)