Dell Alienware x17 R2 (D569944WIN9) Laptop (Core i9 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 399.23 x 299.57 x 20.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 3.2 Kg
General Info
| Name | Dell Alienware x17 R2 (D569944WIN9) Laptop (Core i9 12th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/16 GB) |
| Also Known As | x17 R2 (D569944WIN9) |
| Brand |
Dell |
| Launch Date | January 2022 |
| Colors | Lunar Light |
| Dimension | 399.23 x 299.57 x 20.9 mm (15.72 x 11.79 x 0.82 in) |
| Weight | 3.2 Kg (112.88 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-12900HK (12th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Up to 5.0 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 127 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 360Hz, Anti-Glare |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 16 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built-in Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 87 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 87W AC Adapter |
.jpg)