HP OMEN Transcend 14-fb0089TX (9U867PA) Laptop (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313 x 233.5 x 17.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.63 Kg
General Info
| Name | HP OMEN Transcend 14-fb0089TX (9U867PA) Laptop (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | 14-fb0089TX (9U867PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | January 2024 |
| Colors | Ceramic White |
| Dimension | 313 x 233.5 x 17.9 mm (12.32 x 9.19 x 0.7 in) |
| Weight | 1.63 Kg (57.5 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | Diagonal, 2.8K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0.2 ms Response Time, UWVA, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Low Blue Light, SDR 400 Nits, HDR 500 Nits, 100% DCI-P3 |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5x |
| Clock Speed | 7467 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, HP Audio Boost, DTS:X Ultra; HyperX |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 71 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 5 hours |
| Charger | 140 W USB Type-C Power Adapter |
.jpg)