HP 14s-dy5008TU (7Q864PA) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 325 x 216 x 17 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.41 Kg
General Info
| Name | HP 14s-dy5008TU (7Q864PA) |
| Also Known As | 14s-dy5008TU (7Q864PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Silver |
| Dimension | 325 x 216 x 17 mm (12.8 x 8.5 x 0.67 in) |
| Weight | 1.41 Kg (49.74 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i3-1215U (12th Gen) |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 10 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD, Micro-Edge, Anti-Glare, Brightness: 250 Nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Apple M3 8 Core GPU |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4b Port, 1 multi-format SD media card reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP True Vision 720p HD |
| Speakers | Built-in dual Speakers |
| Microphone | Built-In Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 65 W Smart AC power adapter |
.jpg)