HP Pavilion 15-eg3036TU (7S4P3PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Pro (64-bit)
- DIMENSION: 360.2 x 234 x 17.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.75 Kg
General Info
| Name | HP Pavilion 15-eg3036TU (7S4P3PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 15-eg3036TU (7S4P3PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | March 2023 |
| Colors | Natural Silver |
| Dimension | 360.2 x 234 x 17.9 mm (14.18 x 9.21 x 0.7 in) |
| Weight | 1.75 Kg (61.73 oz) |
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1360P (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD, IPS, Micro-Edge, Anti-Glare, Brightness: 250 Nits, 141 ppi, Color Gamut: 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Speakers | Dual speakers, Audio by B&O |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 10.15 Hrs |
| Charger | 65W Smart AC power adapter |
.jpg)