HP Victus 15-fa1060TX (81H47PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 357.9 x 255 x 23.5 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.29 Kg
General Info
| Name | HP Victus 15-fa1060TX (81H47PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | 15-fa1060TX (81H47PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | June 2023 |
| Colors | Performance Blue |
| Dimension | 357.9 x 255 x 23.5 mm (14.09 x 10.04 x 0.93 in) |
| Weight | 2.29 Kg (80.78 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-13500H (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, 9 ms Response Time, IPS, Micro-Edge, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, 1 Multi Format SD Media Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD Camera |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, Audio by B&O, HP Audio Boost |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 200W Smart AC power adapter |
.jpg)