HP Envy x360 15-fe0032TU (8C4R9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 357 x 236 x 18.4 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.77 Kg
General Info
| Name | HP Envy x360 15-fe0032TU (8C4R9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 15-fe0032TU (8C4R9PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | August 2023 |
| Colors | Nightfall Black |
| Dimension | 357 x 236 x 18.4 mm (14.06 x 9.29 x 0.72 in) |
| Weight | 1.77 Kg (62.43 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1355U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, FHD (1920 x 1080), Multitouch-Enabled, IPS, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, 400 Nits, 100% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, 1 multi-format SD media card reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision 5MP IR camera, 5 MP |
| Speakers | Yes, Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 55 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C power adapter |
.jpg)