HP Spectre x360 16-aa0015TU (A5BJ6PA) (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.8 x 245.5 x 19.8 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.95 Kg
General Info
| Name | HP Spectre x360 16-aa0015TU (A5BJ6PA) (Core Ultra 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 16-aa0015TU (A5BJ6PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | January 2024 |
| Colors | Nightfall Black Aluminum |
| Dimension | 356.8 x 245.5 x 19.8 mm (14.05 x 9.67 x 0.78 in) |
| Weight | 1.95 Kg (68.78 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, WQXGA (2560 x 1600), Multitouch-Enabled, 48-120 Hz, IPS, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, 400 Nits, 100% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Arc |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5x RAM |
| Clock Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI v2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision 9MP IR Camera, 9 MP |
| Speakers | Quad Speakers, DTS:X Ultra; Quad speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 83 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 13 hours |
| Charger | 100 W USB Type-C power adapter |
.jpg)