HP Pavilion 16-AF0015TU (A00V8PA) Laptop (Core Ultra 5/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 357.7 x 254.8 x 18.6 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.77 Kg
General Info
| Name | HP Pavilion 16-AF0015TU (A00V8PA) Laptop (Core Ultra 5/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 16-AF0015TU (A00V8PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | March 2024 |
| Colors | Natural Silver |
| Dimension | 357.7 x 254.8 x 18.6 mm (14.08 x 10.03 x 0.73 in) |
| Weight | 1.77 Kg (62.43 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 - 125U |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.3 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, Micro-Edge, Anti-Glare, 300 Nits, 62.5% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Integrated UHD |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 59 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C power adapter |
.jpg)