HP Victus 16-r0076TX (834H0PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 369 x 259.4 x 22.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.31 Kg
General Info
| Name | HP Victus 16-r0076TX (834H0PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | 16-r0076TX (834H0PA) |
| Brand |
Acer |
| Launch Date | June 2023 |
| Colors | Mica Silver, Black Chrome Logo |
| Dimension | 369 x 259.4 x 22.9 mm (14.53 x 10.21 x 0.9 in) |
| Weight | 2.31 Kg (81.48 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-13500HX (13th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 137 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, IPS, Micro-Edge, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Speakers | Dual speakers, HP Audio Boost |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 83 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 230W Smart AC power adapter |
.jpg)