HP ZBook Studio G10 (8L168PA) Laptop (Core i9 13th Gen/32 GB/2 TB SSD/Windows 11/12 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Professional
- DIMENSION: 356 x 242 x 19 mm
- STORAGE: 2 TB SSD
- Weight: 1.73 Kg
General Info
| Name | HP ZBook Studio G10 (8L168PA) Laptop (Core i9 13th Gen/32 GB/2 TB SSD/Windows 11/12 GB) |
| Also Known As | (8L168PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | June 2023 |
| Colors | Silver |
| Dimension | 356 x 242 x 19 mm (14.02 x 9.53 x 0.75 in) |
| Weight | 1.73 Kg (61.02 oz) |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i9-13900H (13th Gen) |
| Total Cores | 14 |
| CPU Speed | Upto 5.4 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, Narrow Bezel, Anti-Glare, 400 Nits, 100% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 12 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 2 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 4 x USB 3.2 Thunderbolt, 1 x HDMI 2.1 Port, 1 Multi Format SD Media Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD Camera |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, Audio by B&O, HP Audio Boost |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 86 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 200 W external AC power adapter |
.jpg)