HP ZBook Power G10 A (8U6Y1PA) Laptop (AMD Octa Core Ryzen 9/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Pro (64-bit)
- DIMENSION: 359.4 x 233.9 x 22.8 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.01 Kg
General Info
| Name | HP ZBook Power G10 A (8U6Y1PA) Laptop (AMD Octa Core Ryzen 9/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | (8U6Y1PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | December 2023 |
| Colors | Silver |
| Dimension | 359.4 x 233.9 x 22.8 mm (14.15 x 9.21 x 0.9 in) |
| Weight | 2.01 Kg (70.9 oz) |
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 9 - 7940HS |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 5.2 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA RTX A1000 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI v2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 5MP HD IR camera |
| Speakers | Built in Dual Stereo Speakers |
| Microphone | Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 83 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 150W external AC power adapter |
.jpg)