HP Dragonfly G4 (7Z481PA) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Pro (64-bit)
- DIMENSION: mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 0.99 Kg
General Info
| Name | HP Dragonfly G4 (7Z481PA) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | Dragonfly G4 (7Z481PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | July 2023 |
| Colors | Slate Blue |
| Dimension | mm |
| Weight | 0.99 Kg (34.92 oz) |
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1365U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5.2 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.5 inches |
| Resolution | 1920 x 1280 Pixels |
| Pixel Density | 171 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, WUXGA+ (1920 x 1280), Touch, IPS, Bright View, 1000 Nits, 72% NTSC, HP Sure View Integrated Privacy Screen |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 6400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack, 1 nano SIM |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Quad Stereo Speakers, Audio by Bang & Olufsen |
| Microphone | Built In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 68 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | Upto 10 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C adapter |
.jpg)