HP ZBook Firefly 16 G10 (8F6K1PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Pro (64-bit)
- DIMENSION: 358.7 x 250.9 x 19.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.72 Kg
General Info
| Name | HP ZBook Firefly 16 G10 (8F6K1PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | (8F6K1PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | November 2023 |
| Colors | Nouvelle Silver |
| Dimension | 358.7 x 250.9 x 19.9 mm (14.12 x 9.88 x 0.78 in) |
| Weight | 1.72 Kg (60.67 oz) |
| Operating System | Windows 11 Pro (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1355U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 142 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | Diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, 250 Nits, 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA RTX A500 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI v2.0 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 5MP HD IR Camera |
| Speakers | Dual Stereo Speakers, Audio by Bang & Olufsen |
| Microphone | Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 51 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)