HP Pavilion Plus 14-eh1022TU (81B19PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 314 x 227 x 18.4 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.4 Kg
General Info
| Name | HP Pavilion Plus 14-eh1022TU (81B19PA) Laptop (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | Plus 14-eh1022TU (81B19PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | October 2023 |
| Colors | Natural Silver Aluminum |
| Dimension | 314 x 227 x 18.4 mm (12.36 x 8.94 x 0.72 in) |
| Weight | 1.4 Kg (49.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1340P (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal,2.2K (2240 x 1400), IPS, Micro-Edge, Anti-Glare, Low Blue Light, 300 Nits 100% sRGB |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5x |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HP Wide Vision IR camera, 5 MP |
| Speakers | Dual Speakers, Audio by B&O |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 51 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 9 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C power adapter |
.jpg)