HP Pavilion x360 14-ek1021TU (7Z1P9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 322 x 210 x 19.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.51 Kg
General Info
| Name | HP Pavilion x360 14-ek1021TU (7Z1P9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | x360 14-ek1021TU (7Z1P9PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | April 2023 |
| Colors | Natural Silver |
| Dimension | 322 x 210 x 19.9 mm (12.68 x 8.27 x 0.78 in) |
| Weight | 1.51 Kg (53.26 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1355U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD, Multitouch-Enabled, IPS, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Brightness: 250 Nits, 157 ppi, Color Gamut: 45% NTSC |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Microphone Jack |
| Webcam | Yes, 5 MP |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 43 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 8 hours |
| Charger | 65W Smart AC power adapter |
.jpg)