HP Spectre x360 16-f2005TX (7Y6U9PA) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 358 x 245.3 x 19.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.15 Kg
General Info
| Name | HP Spectre x360 16-f2005TX (7Y6U9PA) (Core i7 13th Gen/32 GB/1 TB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | x360 16-f2005TX (7Y6U9PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Nocturne Blue Aluminum, Celestial Blue Accents |
| Dimension | 358 x 245.3 x 19.9 mm (14.09 x 9.66 x 0.78 in) |
| Weight | 2.15 Kg (75.84 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1360P (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 5 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 Pixels |
| Pixel Density | 283 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, UHD+ (3840 x 2400), OLED, Multitouch-Enabled, UWVA, Edge-To-Edge Glass, Micro-Edge, Anti-Reflection Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, 400 Nits, 100% DCI-P3 |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | Intel Arc A370M |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 32 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes, 5 MP |
| Speakers | Built-in Quad Speakers, Audio by Bang & Olufsen |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 83 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 6 |
| Battery Life | - |
| Charger | 135 W Smart AC power adapter |
.jpg)