HP Spectre x360 OLED Touch 13.5-ef2033TU (7Y6T9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 298 x 220.4 x 16.9 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.36 Kg
General Info
| Name | HP Spectre x360 OLED Touch 13.5-ef2033TU (7Y6T9PA) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | x360 OLED Touch 13.5-ef2033TU (7Y6T9PA) |
| Brand |
HP |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Nocturne Blue Aluminum, Celestial Blue Accents |
| Dimension | 298 x 220.4 x 16.9 mm (11.73 x 8.68 x 0.67 in) |
| Weight | 1.36 Kg (47.97 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1355U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 13.5 inches |
| Resolution | 3000 x 2000 Pixels |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Display Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Diagonal, 3K2K, OLED, Multitouch-Enabled, UWVA, Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Anti-Reflection Corning Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, SDR Brightness: 400 Nits, HDR Brightness: 500 Nits, Color Gamut: 100% DCI-P3, Screen Resolution: 3000 x 2000 |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR4X |
| Clock Speed | 4266 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes, 5 MP |
| Speakers | Quad Speakers, Audio by Bang & Olufsen |
| Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 66 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 6 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C power adapter |
.jpg)