Lenovo Ideapad 3 15ITL05 (81X800N2IN) Laptop (Core i3 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home Basic
- DIMENSION: 362 x 253 x 20 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.7 Kg
General Info
| Name | Lenovo Ideapad 3 15ITL05 (81X800N2IN) Laptop (Core i3 11th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | December 2021 |
| Colors | Platinum Grey, Arctic Grey |
| Dimension | 362 x 253 x 20 mm (14.25 x 9.96 x 0.79 in) |
| Weight | 1.7 Kg (59.97 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home Basic |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 2 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i3-1115G4 (11th Gen) |
| Total Cores | 2 |
| CPU Speed | Upto 4.1 GHz |
| Cache | 6 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | Full HD TN |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD TN 220nits Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel UHD |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI 1.4 Port, 4-in-1 Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | 1.5W x 2, Dolby Audio Stereo Speakers |
| Microphone | Built-in Dual Array Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 45 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 65W Round Tip (2-pin, Wall-mount) |
.jpg)