Lenovo Legion 5 (82B500FJIN) Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home Basic (64-bit)
- DIMENSION: 359 x 249.6 x 24.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.3 Kg
General Info
| Name | Lenovo Legion 5 (82B500FJIN) Laptop (AMD Hexa Core Ryzen 5/8 GB/512 GB SSD/Windows 10/4 GB) |
| Also Known As | 82B500FJIN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | January 2021 |
| Colors | Phantom Black |
| Dimension | 359 x 249.6 x 24.9 mm (14.13 x 9.83 x 0.98 in) |
| Weight | 2.3 Kg (81.13 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Hexa Core Ryzen 5 4600H |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4 GHz |
| Cache | 8 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit Anti-glare IPS Display (250 nits Brightness) |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-in Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 60 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 170W Slim Tip (3-pin) |
.jpg)