Lenovo Legion 5i (82JK00LYIN) (Core i5 11th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 362.56 x 260.61 x 25.7 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 2.4 Kg
General Info
| Name | Lenovo Legion 5i (82JK00LYIN) (Core i5 11th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11/4 GB) |
| Also Known As | 82JK00LYIN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Phantom Blue (Top), Shadow Black (Bottom) |
| Dimension | 362.56 x 260.61 x 25.7 mm (14.27 x 10.26 x 1.01 in) |
| Weight | 2.4 Kg (84.66 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-11400H (11th Gen) |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.5 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 45% NTSC, 250 Nits, 120Hz |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 4 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.0 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Dual Speakers, High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 Codec, Nahimic Audio |
| Microphone | Built In Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 60 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 230W Power Adapter |
.jpg)