Lenovo IdeaPad Flex 5 (82R700C0IN) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 313 x 225 x 17 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.5 Kg
General Info
| Name | Lenovo IdeaPad Flex 5 (82R700C0IN) Laptop (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 82R700C0IN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | May 2022 |
| Colors | Storm Grey |
| Dimension | 313 x 225 x 17 mm (12.32 x 8.86 x 0.67 in) |
| Weight | 1.5 Kg (52.91 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1255U (12th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 Pixels |
| Pixel Density | 162 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | WUXGA (1920 x 1200), IPS, Anti-Glare, Touch, 300 Nits |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe Graphics |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR4X |
| Clock Speed | 4266 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 1.4b Port, 4-in-1 Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, Stereo Speakers, 2 W x 2 Speakers, Dolby Audio, High Definition (HD) Audio |
| Microphone | Integrated Dual Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 52.5 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 7 hours |
| Charger | 65W USB-C AC Adapter |
.jpg)