Lenovo Ideapad Slim 3i (82RJ0040IN) (Core i3 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 324 x 216 x 20 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.4 Kg
General Info
| Name | Lenovo Ideapad Slim 3i (82RJ0040IN) (Core i3 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 82RJ0040IN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | April 2022 |
| Colors | Arctic Grey |
| Dimension | 324 x 216 x 20 mm (12.76 x 8.5 x 0.79 in) |
| Weight | 1.4 Kg (49.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 2 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i3-1215U (12th Gen) |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 10 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 300 Nits |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel UHD |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen3 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI v1.4b Port, 4-in-1 Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-In Dual Stereo Speakers, 2 x 1.5W Dual Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 45 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W Round Tip |
.jpg)