Lenovo Legion 5 Pro Gen 7 (82RG009AIN) Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 360 x 267 x 23 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.4 Kg
General Info
| Name | Lenovo Legion 5 Pro Gen 7 (82RG009AIN) Laptop (AMD Octa Core Ryzen 7/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/6 GB) |
| Also Known As | 82RG009AIN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | June 2022 |
| Colors | Storm Grey |
| Dimension | 360 x 267 x 23 mm (14.17 x 10.51 x 0.91 in) |
| Weight | 2.4 Kg (84.66 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | AMD Octa Core Ryzen 7 - 6800H |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 16 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | 500 Nits Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 6 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 4800 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 9 hours |
| Charger | 230W Slim Tip (3-pin) |
.jpg)