Lenovo Legion Slim 5i 16IRH8 (82YA00DXIN) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 359.7 x 260.3 x 25.2 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 2.39 Kg
General Info
| Name | Lenovo Legion Slim 5i 16IRH8 (82YA00DXIN) Laptop (Core i7 13th Gen/16 GB/1 TB SSD/Windows 11/8 GB) |
| Also Known As | 82YA00DXIN |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | July 2023 |
| Colors | Storm Grey |
| Dimension | 359.7 x 260.3 x 25.2 mm (14.16 x 10.25 x 0.99 in) |
| Weight | 2.39 Kg (84.3 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-13620H (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.9 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Display Features | WQXGA IPS 300 Nits Anti-Glare 100% sRGB 165Hz Dolby Vision FreeSync G-SYNC Low Blue Light |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | 8 GB |
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Dual Speakers, Stereo, Harman brand |
| Microphone | Integrated Dual Array Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 6.5 hours |
| Charger | 230W Slim Tip (3-pin) |
.jpg)