Lenovo V15 G3 (82TTA00UIH) Laptop (Core i3 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/DOS) Laptop
Key Specifications
- OS: DOS
- DIMENSION: 359 x 236 x 20 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.7 Kg
General Info
| Name | Lenovo V15 G3 (82TTA00UIH) Laptop (Core i3 12th Gen/8 GB/512 GB SSD/DOS) |
| Also Known As | 82TTA00UIH |
| Brand |
Lenovo |
| Launch Date | August 2022 |
| Colors | Iron Grey |
| Dimension | 359 x 236 x 20 mm (14.13 x 9.29 x 0.79 in) |
| Weight | 1.7 Kg (59.97 oz) |
| Operating System | DOS |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i3-1215U (12th Gen) |
| Total Cores | 6 |
| CPU Speed | Upto 4.4 GHz |
| Cache | 10 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD Anti-Glare Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Integrated |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 3200 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI v1.4b Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 38 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 2 |
| Battery Life | Upto 5.5 hours |
| Charger | 65W AC Adapter |
.jpg)