LG Gram 14 14Z960-G Laptop (6th Gen Ci5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home Basic (64-bit)
- DIMENSION: 323.9 x 225.4 x 13.4 mm
- STORAGE: 256 GB SSD
- Weight: 0.98 Kg
General Info
| Name | LG Gram 14 14Z960-G Laptop (6th Gen Ci5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) |
| Brand |
LG |
| Launch Date | February 2017 |
| Colors | Gold |
| Dimension | 323.9 x 225.4 x 13.4 mm (12.75 x 8.87 x 0.53 in) |
| Weight | 0.98 Kg (34.57 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-6200U (6th Gen) |
| Total Cores | 2 |
| CPU Speed | 2.3 Ghz |
| Cache | 3 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 157 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel HD 520 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR3 |
| Clock Speed | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Ports and Slots | 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Microphone | Internal Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 34.6 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 2 |
| Battery Life | 7.5 Hours |
| Charger | 40W |
.jpg)