LG gram 15Z980-A.AAS8U1 Laptop (Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB/Windows 10) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home (64-bit)
- DIMENSION: 358 x 228.6 x 17.7 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.1 Kg
General Info
| Name | LG gram 15Z980-A.AAS8U1 Laptop (Core i7 8th Gen/16 GB/512 GB/Windows 10) |
| Also Known As | 15Z980-A |
| Brand |
LG |
| Launch Date | January 2018 |
| Colors | Dark Silver |
| Dimension | 358 x 228.6 x 17.7 mm (14.09 x 9 x 0.7 in) |
| Weight | 1.1 Kg (38.63 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-8550U (8th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | 4.0 Ghz |
| Cache | 8 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Full HD LED Backlit IPS Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel HD 620 |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | DDR4 |
| Clock Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 3 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Micro-SD, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | HD Webcam, 0.92 MP |
| Speakers | Stereo Speaker(1.5W x 2) |
| Microphone | Internal Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 72 Wh |
| Battery Type | Li-Po |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 16.5 hours |
.jpg)