LG gram 16T90Q-G.AH75A2 (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.6 x 248.3 x 16.9 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.48 Kg
General Info
| Name | LG gram 16T90Q-G.AH75A2 (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | 16T90Q-G.AH7 |
| Brand |
LG |
| Launch Date | March 2022 |
| Colors | Quartz Silver, Obsidian Black, Topaz Green |
| Dimension | 356.6 x 248.3 x 16.9 mm (14.04 x 9.78 x 0.67 in) |
| Weight | 1.48 Kg (52.21 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 3 Years |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1260P (12th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | IPS Touch With Stylus - WQXGA (2560 * 1600) - Anti Glare - 350 Nits - DCI P3 99% - 16:10 Aspect Ratio |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| Clock Speed | 5200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, Yes, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | |
| Microphone | Dual Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65W, Type-C PD adapter |
.jpg)