LG Gram 16Z90P-G.AJ53A2 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 10 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356 x 243 x 17 mm
- STORAGE: 256 GB SSD
- Weight: 1.19 Kg
General Info
| Name | LG Gram 16Z90P-G.AJ53A2 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10 Home) |
| Brand |
LG |
| Launch Date | October 2021 |
| Colors | Black |
| Dimension | 356 x 243 x 17 mm (14.02 x 9.57 x 0.67 in) |
| Weight | 1.19 Kg (41.98 oz) |
| Operating System | Windows 10 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1135G7 (11th Gen) |
| Total Cores | 4 |
| CPU Speed | Up to 4.2 GHz |
| Cache | 8 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 Pixels |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | WQXGA 16:10 Aspect Ratio IPS Display with DCI-P3 99% Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 8 GB |
| Type | DDR4x |
| Clock Speed | 4266 Mhz |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 256 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Micro SD Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers, 2 x 1.5 W Stereo Speakers, DTS: X Ultra |
| Microphone | Dual Microphone |
Battery
| Battery Capacity | 80 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 2 |
| Battery Life | Upto 16.5 hours |
.jpg)