Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 Intel Evo 13 (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 302.5 x 202 x 11.5 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.04 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 Intel Evo 13 (Core i7 12th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | NP730QED-KA1 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2022 |
| Colors | - |
| Dimension | 302.5 x 202 x 11.5 mm (11.91 x 7.95 x 0.45 in) |
| Weight | 1.04 Kg (36.68 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1260P (12th Gen) |
| Total Cores | 8 |
| CPU Speed | Upto 4.7 GHz |
| Cache | 18 MB |
| Motherboard Chipset |
Display
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 166 ppi |
| Display Type | AMOLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD AMOLED Display |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, MicroSD Multi-media Card Reader, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | AKG Stereo Speakers, Dolby Atmos |
| Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 4 |
| Battery Life | Upto 17 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)