Samsung Galaxy Book 3 360 NP750QFG-KA2IN (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 355 x 228 x 14 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.49 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 3 360 NP750QFG-KA2IN (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | NP750QFG-KA2 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2023 |
| Colors | Graphite |
| Dimension | 355 x 228 x 14 mm (13.98 x 8.98 x 0.55 in) |
| Weight | 1.49 Kg (52.56 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1340P (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | Super AMOLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR4x |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.0 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Stereo Speakers System, Dolby Atmos |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 68 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 11 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)