Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KA2IN (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 356.6 x 229.1 x 15.4 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.57 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 3 NP750XFG-KA2IN (Core i5 13th Gen/16 GB/512 GB SSD/Windows 11) |
| Also Known As | NP750XFG-KB2 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2023 |
| Colors | Graphite, Silver |
| Dimension | 356.6 x 229.1 x 15.4 mm (14.04 x 9.02 x 0.61 in) |
| Weight | 1.57 Kg (55.38 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i5-1335U (13th Gen) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 4.6 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | LED |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD LED Display (1920 x 1080), Anti-Glare |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR4x |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers , 2W x 2, Dolby Atmos |
| Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
Battery
| Battery Capacity | 54 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 45 W USB Type-C Adapter |
.jpg)