Samsung Galaxy Book 4 360 NP750QGK-KG3IN Laptop (Intel Core 7 Processor 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 355.4 x 228 x 13.7 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.46 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 4 360 NP750QGK-KG3IN Laptop (Intel Core 7 Processor 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) |
| Also Known As | NP750QGK-KG3 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2024 |
| Colors | Gray |
| Dimension | 355.4 x 228 x 13.7 mm (13.99 x 8.98 x 0.54 in) |
| Weight | 1.46 Kg (51.5 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core 7 - 150U (Series 1) |
| Total Cores | 10 |
| CPU Speed | Upto 5.4 GHz |
| Cache | 12 MB |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Display Type | AMOLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | FHD AMOLED Display (1920 x 1080), Touch Screen Panel, S Pen Support |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Graphics |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Stereo Speakers ( 2 W x 2 ), Dolby Atmo |
| Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
Battery
| Battery Capacity | 68 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)