Samsung Galaxy Book 4 Pro NP960XGK-KG2IN Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 Home (64-bit)
- DIMENSION: 355.4 x 250.4 x 12.5 mm
- STORAGE: 512 GB SSD
- Weight: 1.56 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 4 Pro NP960XGK-KG2IN Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) |
| Also Known As | NP960XGK-KG2 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2024 |
| Colors | Moonstone Gray |
| Dimension | 355.4 x 250.4 x 12.5 mm (13.99 x 9.86 x 0.49 in) |
| Weight | 1.56 Kg (55.03 oz) |
| Operating System | Windows 11 Home (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adapter, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 - 155H (Series 1) |
| Total Cores | 16 |
| CPU Speed | Upto 4.8 GHz |
| Cache | 24 MB |
Display
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 212 ppi |
| Display Type | AMOLED |
| Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | WQXGA+ AMOLED Display, Anti-Reflective, Touch Screen Panel, S Pen Support |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Arc |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5X |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.1 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | Yes, 2 MP |
| Speakers | AKG Quad Speakers, Woofer Max 5 W x 2, Tweeter 2 W x 2, Dolby Atmos |
| Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
Battery
| Battery Capacity | 76 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | - |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)