Samsung Galaxy Book 3 Pro 14 NP940XFG-KC5IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) Laptop
Key Specifications
- OS: Windows 11 (64-bit)
- DIMENSION: 312 x 224 x 11.3 mm
- STORAGE: 1 TB SSD
- Weight: 1.17 Kg
General Info
| Name | Samsung Galaxy Book 3 Pro 14 NP940XFG-KC5IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) |
| Also Known As | NP940XFG-KC5 |
| Brand |
Samsung |
| Launch Date | February 2023 |
| Colors | Graphite |
| Dimension | 312 x 224 x 11.3 mm (12.28 x 8.82 x 0.44 in) |
| Weight | 1.17 Kg (41.27 oz) |
| Operating System | Windows 11 (64-bit) |
| In the Box | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Warranty | 1 year Warranty |
Processor (CPU)
| CPU Model | Intel Core i7-1360P (13th Gen) |
| Total Cores | 12 |
| CPU Speed | Upto 5.0 GHz |
| Cache | 18 MB |
Display
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 ppi |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X Display |
| Touchscreen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 3k |
Graphic Card (GPU)
| GPU Memory | - |
| GPU Model | Intel Iris Xe |
| GPU Memory Speed | - |
| GPU Core Speed | - |
Memory (RAM)
| RAM Capacity | 16 GB |
| Type | LPDDR5 |
| RAM Slots | 1 |
Storage
| Primary Storage | 1 TB |
| Storage Type | SSD |
| Miscellaneous | NVMe PCIe Gen4 |
Connectivity and Multimedia
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth vYes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Ports and Slots | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI 2.0 Port, Headphone Jack, Microphone Jack |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | Quad Speakers System, Dolby Atmos |
| Microphone | Built-In Microphones |
Battery
| Battery Capacity | 63 Wh |
| Battery Type | Li-Ion |
| No. of Battery Cells | 3 |
| Battery Life | Upto 11 hours |
| Charger | 65 W USB Type-C Adapter |
.jpg)