Acer Liquid E700 Specs
Key Specifications
- 5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582 Processor
- Android OS, v4.4.2 (KitKat)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, Triple SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 3500 mAh Li-Po battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16.7M colors |
| Size | 5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582 [Similar] |
| GPU | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po battery |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 24 hours |
.jpg)