Alcatel Pixi 3 (8) LTE Specs
Key Specifications
- 8.0 inches WXGA Display (800 x 1280 pixels, 189 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 Processor
- Microsoft Windows 10
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 5 MP primary camera with
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Wi-Fi
- 4060 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 8.0 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 800 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 189 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 70.85% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 [Similar] |
| GPU | Adreno 304 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.1 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 4060 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)