BlackBerry PlayBook 2012 Specs
Key Specifications
- 7.0 inches (600 x 1024 pixels, 170 ppi) Display
- Dual-core 1.5 GHz, TI OMAP 4460 Processor
- BlackBerry Tablet OS, v2.0
- Internal storage 32/64 GB storage, 1 GB RAM
- 5 MP primary camera
- 3 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 4800 mAh Standard battery, Li-Po
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 7.0 inches [Similar] |
| Resolution | 600 x 1024 pixels |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 54.38% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | BlackBerry Tablet OS, v2.0 |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz, TI OMAP 4460 [Similar] |
| GPU | |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 32/64 GB storage, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Po |
| Capacity | 4800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 10 hours |
.jpg)