Garmin-Asus A10 Specs
Key Specifications
- 3.2 inches (320 x 480 pixels, 180 ppi) Display
- Android OS, v2.1 (Eclair)
- Internal storage 4 GB storage, 512 MB RAM, 512 MB ROM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 5 MP primary camera with
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1500 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 3.2 inches [Similar] |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Pixel Density | 180 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair) |
| Processor | |
| GPU | |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 4 GB, 512 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 384 Kbps |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g |
| USB | Yes, v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support, Garmin navigation |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 4 GB storage, 512 MB RAM, 512 MB ROM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by |
Up to 530 hours (2G) Up to 660 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 9 hours 20 mins (2G) Up to 12 hours (3G) |
.jpg)