GiONEE ELIFE E6 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 441 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz, MediaTek MT6589T Processor
- Android OS, v4.2 (Jelly Bean) with Amigo UI
- Internal storage 32 GB storage, 2 GB RAM
- 13 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2000 mAh Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, OGS+ Technology, Gorilla Glass Class3 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) with Amigo UI |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz, MediaTek MT6589T [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX544 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 13 MP, 4032 x 3224 pixels [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features | Auto focus, Geo-tagging, Face Detection, HDR, BSI Sensor, 99 Snaps in One Click, Face beauty, Panorama(Horizontal & Vertical), Eraser, Face detection, Geo-tagging, Touch focus, MAV, Gesture Shot, Smile Shot |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Front Camera | Yes, 5 MP, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | Yes |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB storage, 2GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)